5 otázek pro trenéra Dolečka

17.7.2018

Třetí a závěrečný díl Světového poháru v Luzernu přinesl oběma posádkám trenéra Milana Dolečka medailová umístění. Jakub Podrazil s Lukášem Helešicem dojeli jen těsně za druhými Francouzi, když jim vítězná novozélandská loď vjela v závěru závodu do dráhy. I tak veslaři pražské Dukly ovládli Světový pohár celkově, což se ještě žádné české dvojce nepodařilo. Také Ondřej Synek vybojoval třetí příčku – v závodě skifařů, který pro sebe v koncovce rozhodl málokdy vídanou frekvencí Robert Manson z Nového Zélandu.

Milane, dvojka bez sice v Luzernu nevyhrála, ale o celkové prvenství v SP to Jakuba Podrazila s Lukášem Helešicem nepřipravilo. Převažuje spokojenost?

Určitě ano! Potvrdili jsme si, že jdeme správnou cestou. Světový pohár je pro nás dílčí cíl, tím hlavním je mistrovství světa. Obě posádky podaly výkon, za který se určitě nemusí stydět. Teď nás čeká příprava v Livignu – v nadmořské výšce 1880 metrů, kam odjíždíme 23. července. Vysokohorský trénink se nám dlouhodobě osvědčuje.

V závodě dvojek bez nestartovali ve finále bratři Sinkovičové, kteří se s Jakubem a Lukášem dosud dělili o průběžné vedení...

Chorvatské dvojce se zranil háček Martin Sinkovič – problémy si přivezl už z předchozí regaty v Henley, kterou vyhráli. V semifinále nastoupil náhradník z druhé chorvatské dvojky, ale do finále nepostoupili. Ve finále B pak dojeli druzí.

Ve finiši finálové jízdy A se Jakubovi s Lukášem „navezla“ do dráhy dvojka z Nového Zélandu. Uvažovali jste o podání protestu?

Vůbec ne! Něco jiného by to bylo při mistrovství světa, ale v Luzernu jsme o něčem takovém ani na chvílku nepřemýšleli. Výsledek závodu to nijak významně neovlivnilo.

Ondra Synek přestal ve dvou třetinách finálového závodu na okamžik veslovat. Co se stalo?

Vypadlo mu veslo z ruky. Ztratil tím loď náskoku. Mansona by zřejmě stejně neporazil, ale v souboji s Zeidlerem to rozhodlo o druhém a třetím místě.

Měli jste už příležitost se s obrovitým Němcem seznámit blíž?

Zatím se s ním nikdo moc nebavil, pokud vím. Vesluje krátce, je bývalý plavec. Závodně plaval snad ještě začátkem roku 2017. Veslování ovšem mají v rodině. Jeho dědeček je olympijským vítězem z Mnichova 1972, kde na čtyřce tehdy vyhráli finále, ve kterém dojela Marečkova čtyřka na třetím místě. Přezdívalo se jim Býci z Bodamského jezera – byla to jedna z mála posádek západního Německa, která dokázala porazit Němce z východu.

Text: Manfred Strnad   Foto: autor