Dva Češi se chystají překonat Atlantik na veslici!

15.3.2016

Mořská veslice našla útočiště v PrazeMořská veslice našla útočiště v Praze
Mořská veslice našla útočiště v Praze
Martin Linhart, Václav Mlynařík (Foto Marta LéblováMartin Linhart, Václav Mlynařík (Foto Marta Léblová
Martin Linhart, Václav Mlynařík (Foto Marta Léblová
Oba se těší na splnění snu (Foto Lenka Valentová)Oba se těší na splnění snu (Foto Lenka Valentová)
Oba se těší na splnění snu (Foto Lenka Valentová)

Václav Mlynařík a Martin Linhart se na přelomu roků 2016 a 2017 plánují stát první českou posádkou, která se pokusí o převeslování oceánu. Dva přátelé a kolegové z práce mají vedle toho společnou zálibu ve vytrvalostních sportech, zvláště v běhu a v horolezectví.

Bezpečnostnímu analytikovi Martinovi je 39 let, Václavovi o deset let méně, oba jsou „odkojeni Vltavou“. Václav vypráví: „K nápadu převeslovat oceán mě přivedl článek o polském kajakáři Alexandru Dobovi, který v roce 2010 ve svých 65 letech na kajaku Atlantik přepádloval. Fascinovalo mě, že něco takového skutečně bylo v lidských silách. Začal jsem o podobném překonávání oceánu číst, co mi přišlo pod ruku, až jsem se rozhodl. V létě 2014 jsem s nabídkou na účast na plavbě oslovil Martina, s nímž jsem často jezdil na hory. Martin mě samozřejmě jako každý rozumný člověk odmítl...“

Václav se však nevzdal. Na jeho nabídku kývl bývalý spolužák. Na cestu měli spolu vyrazit na přelomu let 2015–2016. Loni v létě, kdy měli uzavřenu smlouvu o koupi veslice a zaplacenu polovinu kupní ceny, se však spolužák rozhodl z osobních důvodů od projektu odstoupit. Václav znovu oslovil pár nejbližších přátel s tím, že má parádní loď a plán cesty a že pokud se k němu nepřidají, bude muset obojí opustit. Tentokrát se Martin chytil a od té doby společně připravují výpravu Czech Atlantic Row 2016-2017.

„V osmdesátých letech 20. století začal počet překonání oceánů na veslici strmě růst, především díky technickému pokroku v oblasti navigace, dálkové komunikace a výroby pitné vody. Doposud se o převeslování oceánu podle statistik Společnosti pro oceánské veslování (Ocean Rowing Society) pokusilo 627 posádek, z nichž plavbu úspěšně dokončilo 396. Nespíš se však o to zatím nepokusil žádný český občan, budeme tak první,“ říká Václav Mlynařík.

Centrální Atlantický oceán patří k nejoblíbenějším cestám oceánských veslařů. Proudy zde plynou příznivým směrem a vítr nebývá v zimním období tak silný. Kanárské ostrovy, odkud chtějí Václav s Martinem v prosinci vyrazit, dělí od plánovaného cíle na Martiniku (Malé Antily) 4800 kilometrů. Ve veslování se chtějí střídat zhruba po dvou hodinách, ideálně bez jakékoliv pauzy, s minimem spánku. Cesta by jim měla trvat dva až tři měsíce.

Václav popisuje dosavadní přípravu: „Pořídili jsme si veslici Southern Cross (Jižní kříž), kterou jsme zakoupili od veslařů Emilia Hernandeze Carmony a Josého Gonzalese Garcii. Ti s ní v roce 2015 překonali Atlantický oceán po stejné trase, jakou plánujeme my. Jedná se o dřevěnou veslici Woodvale Pairs Ocean Rowboat, která byla postavena v roce 2009 podle návrhu lodního architekta Phillipa Morrisona. Co se týče fyzické přípravy, přes zimu jsme trénovali podle tréninkového plánu kombinujícího běh, veslování na trenažérech a posilování. Po technické stránce se připravujeme účastí na kurzech námořní navigace a přežití na moři v krizových podmínkách.“

Nyní by rádi absolvovali kurz astronavigace – zvláště pro případ, kdyby jim vypadla navigace poháněná solárními panely. Přiznávají, že zkušenosti s veslováním nemají takřka žádné. Václav Mlynařík začal veslovat minulý rok přibližně touto dobou, Martina Linharta oficiální zahájení veslařské kariéry teprve čeká. Oba však mají rádi vytrvalostní sporty, hlavně běh, Martin je zkušený triatlonista a železný muž. Oba rádi lezou po horách. Martin má za sebou již několik vrcholů nad 6000 metrů nad mořem, mezi Václavovy další koníčky patří v zimě lyžování, v létě rekreační jachting.

Celkový rozpočet plavby je možné odhadnout přibližně na 1,1 milionu korun. Tento odhad zahrnuje koupi veslice s vybavením, cenu za přepravu veslice a posádky, potraviny a další drobné náklady. Václav Mlynařík říká: „Z vlastních zdrojů jsme byli schopni pokrýt polovinu těchto nákladů (koupi lodě a její přepravu do Prahy), zbývající část odhadovaných nákladů potřebujeme získat od sponzorů. O celém našem projektu bychom rádi natočili dokumentární film, s jehož realizací nám bude pomáhat mladý režisér Filip Štoček.“ 

Technické a tréninkové zázemí Václavovi s Martinem poskytuje VK Blesk, který posádce pomáhá i se sponzoringem. Jejich webové stránky mají adresu czechatlanticrow.cz.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Dva Češi se chystají překonat Atlantik na veslici!

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352