TJ KVS Štětí: Jak se žije veslařskému oddílu na malém městě?

28.2.2016

Michal Kurfirst při soutěžiMichal Kurfirst při soutěži
Michal Kurfirst při soutěži
Alena Francová s karnevalovým vláčkemAlena Francová s karnevalovým vláčkem
Alena Francová s karnevalovým vláčkem
Markéta Varousová, Václav Chalupa, Eva KabíčkováMarkéta Varousová, Václav Chalupa, Eva Kabíčková
Markéta Varousová, Václav Chalupa, Eva Kabíčková
Sportovní karneval (Foto TJ KVS Štětí)Sportovní karneval (Foto TJ KVS Štětí)
Sportovní karneval (Foto TJ KVS Štětí)

V Česku jsou jenom tři kluby, kterým se daří úspěšně provozovat veslování v podmínkách malého města s počtem obyvatel menším než 10 tisíc. Vedle Třeboně a Lysé nad Labem ve Štětí. O tom, jak na to, jsme si povídali s předsedou veslařského oddílu TJ KVS Štětí Michalem Kurfirstem.

Kdy jsi oddíl jako předseda převzal? Jak to bylo náročné?

Převzal jsem ho v dubnu 2010, rok poté, kdy přestal provozovat technické služby města – vedlejší hospodářkou činnost a v podstatě jediný zdroj příjmů. To byl také důvod, proč se z původně formální mise stal tvrdý a náročný boj za zachování veslování ve Štětí, který bohužel není u konce dodnes. Léta předtím jsem dělal krizového manažera a i když to bylo většinou ve strojírenských podnicích, tyhle zkušenosti se mě velmi hodily. Pamatuji si, jak jsem se v roce 2010 o na první pohled bezvýchodné situaci radil s kamarádem, který tehdy byl ve vedení TJ Bohemians. On mě tehdy řekl: „Musíte být pořád vidět, dělejte cokoliv, nemusí to ani souviset s veslováním - třeba veřejné čtení nebo běh kolem Štětí”. Tehdy mě přišlo, že se zbláznil. Ale nakonec jsme se tímhle směrem přeci jen postupně vydali.

Pořádali jste veřejné čtení, nebo jakou cestu jste zvolili?

Začali jsme pořádat čtyřboje pro děti ze základních škol, závody dračích lodí, začali jsme se ucházet o pořadatelství ergoregat, otevřeli jsme půjčovnu loděk se šlapadlem a pramičkou a v letech 2011 a 2012 jsme v loděnici udělali sluneční lázně s bazény, skákacím hradem a dalšími atrakcemi. Otevřeli jsme také oddíl rychlostních pramic, abychom dětem nabídli pestřejší možnosti vyžití – a zkratku VK (veslařský klub) v názvu jsme zaměnili za KVS (klub vodních sportů). Výsledky se dostavily a my najednou měli ke konci sezony 2012 přes 60 dětí.

V dalším roce ale ve Štětí zle zaúřadovalo Labe. Co všechno u vás povodně 2013 napáchaly?

Sundaly půlku naší loděnice. Byli jsme rázem bez plata, bez lodí, bez sociálního zázemí, bez klubovny. Loděnice byla zavřená 3/4 roku a i když jsme dělali tréninky na račickém kanále, většina dětí odešla. Veslování ve Štětí na tom ještě nikdy nebylo tak špatně, jako právě tehdy… Už první den po povodních, když jsem tu spoušť viděl, jsem věděl, že se už nikdy nepodaří loděnici obnovit do původní podoby. Pamatuju si, jak jsme tam stáli a chtělo se nám brečet. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Donutilo nás to zapnout všechny síly a zkusit máknout ještě víc, než jsme to dělali v letech 2010 až 2012. Vzal jsem si v práci časově neohraničenou dovolenou a pustil se s vydatnou podporou kolegů z klubu do nemožného...

A k jakým výsledkům jste dospěli?

Na podzim 2015 jsme opět změnili název. Dnes se jmenujeme TJ KVS Štětí a vedle veslování máme oddíl atletiky, rychlostních pramic, aerobiku, sportovních družin a od letoška i cyklistiky. Vedle dračích lodí a čtyřbojů pořádáme i drakiády, karnevaly, halloween a další akce. TJ KVS má dnes 350 dětí, přičemž ve Štětí je na základních školách dětí 900. Činovníci staré TJ, ze které jsme v roce 1991 odešli, nás nemají rádi  – zejména fotbalisté – ohrožujeme totiž jejich dominantní postavení. Ale děti TJ KVS rády mají...

Čím dokážete tolik dětí oslovit a přitáhnout?

Úplně jsme změnili pohled na sport. Neděláme nábory, netaháme děti do loděnice – naopak chodíme za nimi do školních tělocvičen. Za základ považujeme všestrannost, a proto podporujeme rotaci dětí po oddílech, aby si vyzkoušely různé sporty. Nenutíme je do závodění na vodě. Chceme udržet jejich nadšení a zájem o sport do dorostu, do juniorů – tedy do kategorií, kde jsme ve Štětí nebyli nikdy silní a kde teprve jde o výsledky. Tohle je náš recept jak konkurovat větším nebo divácky atraktivnějším sportům na malém městě (jako je například již zmíněný fotbal nebo florbal).

Takže všechno jde jako po másle?

Bohužel ne. O co lépe to vypadá s dětmi, o to nejistější je to s loděnicí. O tu jsme letos definitivně přišli. Její zbylou část zbouraly v lednu bagry. Na jejím místě by měla vzniknout loděnice nová, větší, moderní, kde kromě našich oddílů budou mít zázemí i uživatelé račického kanálu. Nová loděnice však nebude naše, staví ji nový spolek, kterému budeme muset platit nájem, na který nyní nemáme. Zavřená loděnice bude určitě opět znamenat pokles aktivní veslařské základny. Dobře už bylo, dalo by se říct. Ale my se přesto těšíme na nový začátek na Labi, který by měl přijít někdy v roce 2017. Do té doby přesuneme část svých tréninků na atletický ovál a dál budeme pracovat na myšlence všestrannosti. Kdo byl v lednu ve Štětí na zimním Labském čtyřboji, ví, jak to s všestranností myslíme :-)

P.S. Fotografie jsou ze sportovního karnevalu, který ve Štětí nyní uspořádili.

(Připravil Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > TJ KVS Štětí: Jak se žije veslařskému oddílu na malém městě?

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352