24.2.2024

Mistrovství světa je v plném proudu a páteční odpoledne se stalo úspěšným zejména pro mladé české sportovce a sportovkyně. V podvečer pak získala mužská štafeta bronz.

Do závodu jsou připojeni sportovci i virtuálně a občas umí pěkně zamíchat pořadím na předních místech.

Páteční odpoledne Mistrovství světa a Evropy odstartovalo klasickou tratí 2 km pro kategorie mužů a žen U17 a 17-18 let.

Tadeáš Muk se stal druhým vicemistrem světa i Evropy. Zlato získal Brit Alp Karadogan ve skvělém čase této kategorie, 5:55,9. Stříbro si vybojoval Rakušan Paul Schinnerl časem 6:04,4. Tadeáše Muka od stříbra dělil opravdu kousek, dosáhl času 6:05,6.

Bronz vybojoval i Martin Houska z ČVK Praha (kategorie M 17-18 let). Na startu všechny překvapil Michal Zemla, kterému se podařilo získat mohutný náskok v prvním kilometru, pozici udržel do konce a slovenský veslař se tak stal mistrem světa i Evropy. Mezi Martina a Michala se vklínil virtuální závodník Portugalec Rodrigues.

Nejlepší českou závodnicí U17 se stala pardubická Eliška Kubrychtová, která obsadila 4. místo časem 7:26,4. Zlato získala Rakušanka Maria Hauser (7:11,7), stříbro Maďarka Juliana Kovács (7:18,5) a bronz brala Britka Maria Costagliola (7:20,5).

Největšího úspěchu pak dosáhly ženy 17-18 let. Pro Českou republiku vybojovaly zalto a bronz.

Michaela Uličná se stala mistryní světa i Evropy časem 7:02,7. Evelína Mašínová vybojovala časem 7:07,3 bronz. Stříbro brala Estonka Gerli Enderkson.

Závěr dne patřil čtyřčlenným družstvům. Ve štafetovém závodě startovaly týmy žen i mužů. Některé týmy se specializují pouze na tento závod a poctivě trénují největší úskalí této disciplíny a tím je předávka a výměna závodníka, která probíhá na stejném trenažéru. Klasickou trať 2 kilometry regulovalo pravidlo, jednotliví závodníci se museli střídat po 250 metrech. Právě předávka vytvořila z tohoto závodu napínavou podívanou až do posledních metrů.

Česká mužská štafeta vybojovala bronz. Muži startovali ve složení Václav Zitta, Lukáš Helešic, Tomáš Zobal a Jan Potůček.

Děkujeme a gratulujeme i osobním trenérům a mateřským klubům těchto závodníků.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Česká republika získala díky mladým závodníkům několik cenných kovů. Mužská štafeta vybojovala bronz.